Loading...
 
[Show/Hide Left Column]

DIGICOSME Research day July 10th, 2013?

Digiteo Moulon, bat 660, Université Paris-Sud, rue Noetzlin, 91190 Gif-sur-Yvette


Preliminary list of presentations


Scilex Room 1011

Philippe Schnoebelen

1. Safe/Secure and reusable distributed programs (9:30-11:00)

chair : Stefan Haar
  1. Hernan Ponce de Leon (advisors: Stefan Haar & Delphine Longuet), LSV / INRIA: Model-based testing for concurrent systems
  2. Cécile Gonçalves (advisors: Benjamin Smith and François Morain), INRIA / LIX : Algorithmes de comptage de points pour des courbes aux propriétés intéressantes en cryptographie
  3. Pramila Mouttappa (advisors: Ana Cavalli & Stéphane Maag), Institut Mines Telecom/ TelecomSudparis: Using Passive Testing based on Symbolic Execution and Slicing techniques : Application to the Validation of Communication Protocols
  4. Guillaume Scerri (advisor: Hubert Comon), LSV / INRIA : Proving cryptographic protocols : symbolic and computational approaches
  5. Jonathan Michaux (advisor: Elie Najm) LTCI: Session types for safe web service orchestration
  6. Marco Stronati (advisors: Kostas Chatzikokolakis and Catuscia Palamidessi), INRIA / LIX: Differential Privacy: why go quantitative and our take on geolocalization
  7. Xiao Wang (advisors: Kostas Chatzikokolakis and Catuscia Palamidessi), INRIA / LIX: A tool for retrieving POI's in a private way (demo related to the talk of Marco Stronati)
  8. Huu Nghia Nguyen (advisor: Fatiha Zaidi), LRI : Symbolic Approach for the Verification and the Testing of Service Choreographies (poster + demo of the tool SChora — Symbolic Choreography Analysis)

2. Continuous and discrete systems (11:30-13:00)

chair : Olivier Bouissou
  1. Arwa Ben Dhia (advisor: Lirida Naviner), LTCI: Analyse de robustesse des systèmes embarqués (Phd de Lirida Naviner)
  2. Pablo Rauzy (advisors: Jean-Luc Danger & Sylvain Guilley), LTCI : Sécurisation automatique des implantations logicielles pour faire face aux attaques physiques
  3. Catherine Lelay (advisor: Sylvie Boldo) INRIA/LRI : new reals for Coq
  4. Romain Soulat (advisor: Laurent Fribourg), LSV: Control of Switching Systems by Invariance Analysis
  5. Benoit Barbot (advisor: Serge Haddad), LSV: Rare Event Handling in Statistical Model Checking

3. From high-level to low-level certification (14:30-16:00)

chair : Burkhart Wolff
  1. Mahfusa Farooque (advisor Stéphane Lengrand), LIX : Controle de la Recherche de preuve en Interaction avec des méthodes spécifiques
  2. Alain Mebsout (advisor Sylvain Conchon), LRI : Model-checking et satisfiabilité modulo théorie
  3. Claire Dross (advisor Claude Marché), INRIA-Adacore : Using SMT solvers for static verification of Ada programs
  4. David Baelde, LSV : Equivalence of security protocols with AC primitives
  5. Stéphane Lengrand (LIX) : prover Psyche (demo)
  6. Çagdas Bozman & Michel Mauny (U2IS) : poster

ComEx Room 2014

Pierre Duhamel

1. Network information theory and coding (9:30-11:00)

chair : Mérouane Debbah
  1. Arshad Ali, Samovar: Reliable transport in Delay Tolerant Networks based on the use of acknowledgments and random linear coding.
  2. Xuan Thang Vu, LSS: On the interaction of Network Coding and Forward Error Correction in cooperative wireless networks : coding gain and diversity.
  3. Milad Sefidgaran (advisor A. Tchamkerten), LTCI: Distributed function computation.
  4. Kenza Hamidouche, Supelec: Matching Games for Distributed Storage in Small Cell Networks.

2. Network centric design of distributed architectures (11:30-13:00)

chair : Claude Chaudet
  1. Sofiane Imadali (advisors Véronique Vèque & A. Petrusci), LIST & L2S: Addressing and Routing Algorithms for a Large-Scale Highly-Mobile Network of Networks
  2. Rachit Agarwal (advisors Vincent Gauthier & Monique Becker), Samovar : Enhancing Information Dissemination in Device to Device Metapopulation using Human Mobility Trace and Beamforming
  3. Xavier Misseri (advisor J-L. Rougier), LTCI : IDRD – Enabling Inter-Domain Route Diversity
  4. Pierre Bauguion (advisors Walid Ben-Ameur, Eric Gourdin), Samovar + Orange : Algorithmes efficaces pour les problèmes de multiflots dans les réseaux

3. Terminal centric design of distributed networks (14:30-16:00)

chair: Pierre Duhamel
  1. Franck Iutzeler (advisors P. Ciblat and W. Hachem), LTCI: Distributed optimization using a randomized alternating direction method of multipliers
  2. Vineeth Varma, Orange Labs & LSS: Resource allocation games in green wireless networks
  3. Ahmed Farhan Hanif, E3S & Samovar: Mean field games for ressource sharing
  4. Hassan Noura, LRI: Security and network coding

DataSense Amphi + Rooms 1016 & 1046 

Michèle Sebag

1. Scalable, extensive and secure tools for large-scale data (11:30-13:00, Amphi)

chair: Ioana Manolescu
  1. Emilien Antoine (advisor S. Abiteboul, Inria Saclay & LSV)
  2. Katerina Tzompanaki (advisors N. Bidoit & M. Herschel, LRI & Inria Saclay)
  3. Ioana Ileana (advisor B. Cautis, LTCI)
  4. Quoc-Cong To (advisor P. Pucheral & B. Nguyen, Inria Rocquencourt & UVSQ)
  5. Fragkiskos D. Malliaros (advisor M. Vazirgiannis, LIX): Big graph and text mining (for DataSense Topic 2)

2. Making sense of complex, heterogeneous data (14:30-16:00, Amphi)

chair: Pierre Zweigenbaum
Short presentations followed by a global period of questions and discussion
  1. Julien Leblay (advisors F. Goasdoué & I. Manolescu, LRI & Inria Saclay): Database techniques for semantics-rich semi-structured Web data (for DataSense Topic 1)
  2. Morgane Marchand (advisors R. Besançon & O. Mesnard, CEA/LIST, and A. Vilnat, LIMSI/ILES) : Adaptation au domaine pour l'analyse d'opinion
  3. Danaï Symeonidou (advisor N. Pernelle, LRI/IASI) : Réconciliation sémantique de données
  4. M. Lamine Ba (advisors P. Senellart & T. Abdessalem, LTCI) : Uncertain Version Control in Open Collaborative Editing of Tree-Structured Documents
  5. Youssef Meguebli (advisors Y. Bourda, B.-L. Doan, F. Popineau, E3S): Using social media analysis to enhance personalized information retrieval
  6. Zorana Ratkovic (advisors C. Nédellec, INRA/MIG, and T. Poibeau, Lattice) : Extraction d'information à partir de texte en biologie
  7. Martin Gleize (advisor B. Grau, LIMSI/ILES): Inference for machine reading
  8. Panagiota Karanasou (advisors L. Lamel & F. Yvon, LIMSI/TLP): Training Phoneme Confusion Models for Keyword Spotting in Audio Archives

3. Machine learning (9:30-11:00, Amphi)

chair: François Yvon
  1. Emilie Kaufmann (advisor Olivier Cappé, LTCI): Information complexity in bandit subset selection.
  2. Riad Akrour (advisor Michèle Sebag, LRI/INRIA): Active preference-based reinforcement learning.
  3. Néhémy Lim (advisor Florence D'alché Buc, IBISC): Operator-valued kernel-based autoregressive modeling for network inference
  4. Amandine Schreck (advisor Eric Moulines, LTCI): méthodes bayésiennes pour la régression dans des modèles parcimonieux
  5. Eric Sibony (advisor Stephan Clémençon, LTCI): Approches nouvelles en agrégation d'ordonnancements : Transport optimal et analyse harmonique (poster)
  6. Yuan Yang (advisors Isabelle Bloch & Joe Wiart, LTCI & Orange Labs): Computer-Brain Interfaces (poster)

4. Distributed decision making (11:30-13:00, room 1016)

chair : Olivier Teytaud
  1. Jean-Baptiste Hoock (Inria, Université Paris-Sud): solveur local pour le jeu de Go (poster)
  2. Weijia Wang (TAO, Université Paris-Sud): Multiobjective MCTS (poster)
  3. Jialin Liu (TAO, Université Paris-Sud): Noisy optimization (poster)
  4. Mariem Krichen (Université Versailles) : Gestion d'acccès au médium de communication. (incertain, à confirmer)
  5. Lise Rodier (UVSQ): SLA learning from past failures, a Multi-Armed Bandit approach (poster)
  6. Mélanie Boudard (UVSQ): Prédiction de structure 3D de l'ADN (poster)
  7. Adrien Couëtoux (Inria, Université Paris-Sud): Optimization & power systems (poster)
  8. Marie-Liesse Cauwet (TAO, Université Paris-Sud): Noisy Optimization with Second Order Information (poster)
  9. Dimitri Watel (Supélec, UVSQ et Univ. Paris 11): approximation d'arborescence de Steiner (poster)
  10. Olivier Beaude( Supélec, Univ. 11): Théorie des jeux et optimisation pour le véhicule électrique (poster)

5. Interaction and visualization (14:30-16:00, room 1046)

chair : Michel Beaudouin-Lafon
  1. Weiya Chen (advisor Patrick Bourdot, VENISE team, CNRS/LIMSI): Immersive Collaborative Virtual Environments: management of co-localized and remote interactions
  2. Charles Perin (advisor Jean-Daniel Fekete & Frédéric Vernier, Inria AVIZ & LIMSI): Visualisation de données multidimensionnelles et temporelles
  3. Cyprien Pindat (advisor Claude Puech, LRI-INRIA InSitu), Providing context to users for navigating large datasets
  4. Quentin Roy (advisors Eric Lecolinet and Yves Guiard, LTCI), Augmented Letters: Mnemnic Gesture-Based shortcuts